Інформаційний бюлетень

  про результати проведення  обласних масових заходів

                                                       з технічної творчості у 2008 році

 

Протягом 2008 року Центром проведено 29 очних і заочних обласних масових заходів з технічної творчості (конкурси, змагання, виставки тощо), в яких взяли участь 2243 учня з усіх районів та міст області.

Одним з найважливіших масових заходів з технічної творчості є виставка робіт, яка підводить підсумки роботи технічних гуртків області. У квітні 2008 року на базі Центру проведено обласні виставки технічної творчості і декоративно-ужиткового мистецтва. У виставці з технічної творчості взяли участь 76 гуртків з 13 районів (всього 172 роботи), з декоративно-ужиткового мистецтва – 135 гуртків з 17 районів (всього 442 роботи). Кількість експонатів поданих на виставку з декоративно-ужиткового мистецтва у порівнянні з минулими роками збільшились (у 2006 році – 80 гуртків, 268 робіт; у 2007 році – 126 гуртків, 356 робіт).

Найбільшу кількість робіт в усіх тематичних розділах подали: з технічної творчості - навчальні заклади Голопристанського району, з декоративно-ужиткового мистецтва - Великолепетиського району та м. Херсона.

Серед тематичних розділів виставок найбільш повно представлені: «Спортивно-технічне моделювання», «Бісероплетіння», «Художня вишивка». Збільшилась кількість робіт у розділах: «Іграшки з елементами техніки», «Моделі історичної серії», «Архітектура і будівництво», «Вироби з тіста», «Композиції з природних матеріалів».

Журі виставок відмітило високий рівень робіт та новизну конструкторських рішень вихованців технічних гуртків Каховської міської  і Голопристанської районної станцій юних техніків, Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді. А також високий художньо-естетичний рівень робіт вихованців Каланчацького дитячо-юнацького центру, Каховської міської станції юних техніків,  Новоасканійського будинку дитячої та юнацької творчості  Чаплинського району, Херсонського палацу дитячої та юнацької творчості, центру позашкільної роботи Херсонської міської ради.

Покращився рівень робіт вихованців технічних гуртків Білозерського району та декоративно-прикладних – Бериславського, Горностаївського та Цюрупинського районів. За підсумками виставок 24 гуртка області нагороджено дипломами Центру. Найкращі роботи цих гуртків надано на Всеукраїнські виставки з технічної творчості «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!» (14 робіт) та декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край!» (42 роботи).

Підсумком роботи гуртків спортивно-технічного моделювання крім участі у виставках є також участь у змаганнях.

У цьому році у змаганнях з технічних видів спорту (авіамодельного, судномодельного, ракетомодельного, повітряних зміїв) взяло участь 52 команди, 165 учасників. Це більше, ніж у минулі  роки (2006 рік – 122 учасники, 2007 рік – 148 учасників).

Вперше взяли участь у змаганнях з судномодельного спорту команди Високопільської станції юних техніків і Скадовського центру дитячої та юнацької творчості, у змаганнях з радіоспорту (радіозв’язку на коротких хвилях та швидкісної радіотелеграфії) – вихованці Каланчацького дитячо-юнацького центру.

Покращили свої результати у змаганнях авіамоделісти Каховської міської станції юних техніків, Великолепетиського центру дитячої та юнацької творчості, Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді, ракетомоделісти Каховської міської станції юних техніків, Скадовського центру дитячої та юнацької творчості, судномоделісти Новокаховської міської станції юних техніків, Голопристанської станції юних техніків, у змаганнях з повітряних зміїв – вихованці Білозерської та Цюрупинської станцій юних техніків, у змаганнях зі спортивної радіопеленгації - вихованці Новокаховської міської станції юних техніків, радіозв’язку на коротких хвилях – вихованці Чаплинської станції юних техніків.

З метою підведення підсумків роботи технічних гуртків вищого рівня навчання та наукових секцій навчальних закладів області, підготовки вихованців до участі в обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт обдарованої учнівської молоді проведені конкурси за 6 напрямками: з електроніки та радіоелектронного конструювання, юних конструкторів, винахідників та раціоналізаторів, «Мирний космос», з Web-дизайну та користування персональним комп’ютером. Конкурс з радіоелектронного конструювання проводився вдруге. У порівнянні з минулим роком умови цього конкурсу були ускладненні, більш наближені до Всеукраїнського.

Всього у конкурсах взяло участь 122 учня з 14 районів та міст області. Слід відмітити, що склад учасників конкурсів помолодшав, 26 % учасників були учні середнього шкільного віку (4-8 класу).

За висновками журі більшість робіт, поданих на конкурси, мали практичну спрямованість та елементи конструкторської новизни.

Високу активність і результативність у конкурсах показали вихованці технічних гуртків Голопристанської, Цюрупинської, Чаплинської районних станцій юних техніків, Каховської та Новокаховської міських станцій юних техніків, Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді та обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.

У конкурсі юних конструкторів, винахідників та раціоналізаторів взяли участь 27 учнів з 8 районів та міст області.  У розділах «Промислова техніка» і «Навчальні посібники» учасниками запропоновані нові технології, прийоми виготовлення деталей, вузлів моделей, механізмів, подані пристрої, пристосування, які модернізують, раціоналізують трудові процеси у технічних гуртках, шкільних майстернях. Це роботи вихованців Новокаховської міської станції юних техніків, Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді, учнів м. Херсона.

У розділі «Сільгосптехніка» представлено механізми і пристрої, які полегшують працю людини на присадибних ділянках, і вже успішно працюють за призначенням. Журі відмітило роботи вихованців Цюрупинської станції юних техніків «Пристрій для висадки редису під маркер (стіл-маркер)» і «Лункокопалку». Оригінальну та цікаву конструкцію веломобілю, який не забруднює навколишнє середовище, запропонували вихованці Голопристанської станції юних техніків.

У роботі Мєшкова Олександра, учня 10 класу фізико-технічного ліцею при Херсонському національному технічному університеті та Дніпропетровському національному університеті (далі ФТЛ), вихованця обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді розглянуто доцільність використання теплового насосу для обігріву невеликих приміщень. Автором також запропоновано використання в якості обігрівачів приміщень холодильників старої конструкції.

Цікаву роботу «Аерофотозйомка з повітряного змія» запропонував Тарасенко Павло, учень 11 класу ФТЛ, вихованець обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Автор працює за даною темою вже кілька років, і детально описав метод висотної фотозйомки. Пристрій вже сконструйовано й апробовано на практиці; виконані перші замовлення на зйомку об’єктів, що застосовано у рекламі та друкувальній промисловості.

Філатов Євген (учень 10 класу, вихованець Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді) запропонував адаптований мобільний телефон для людей з проблемами зору. Для цього автор змінив стандартне програмне забезпечення, форму корпуса і клавіатури звичайного мобільного телефону.

А вихованці гуртка «Винахідники та раціоналізатори» Каховської міської станції юних техніків (керівник Салдугін В. В.) представили проект справжнього літака, який виготовлено в майстерні гуртка і вже випробувано у роботі льотчиком-випробувачем.

У конкурсі «Мирний космос» взяло участь 24 учня з 7 районів та міст області. Роботи, представлені у різних розділах конкурсу, висвітлювали сучасні досягнення астрономії, космонавтики, космічної фізики, ракетобудування. На конкурс були представлені як теоретичні розробки так і діючі моделі-фантазії, а також спортивні моделі-копії.

Високий рівень захисту показала Вечірко Вікторія, учениця 4 класу, вихованець Чаплинської станції юних техніків. Кравець Марк, учень 6 класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 52 Херсонської міської ради, вихованець Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді, досліджував проблему перебування американців на Місяці, а Сілаєв Костянтин, учень 11 класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Херсонської міської ради, вихованець Херсонського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді вивчав рентгенівський телескоп «Чандра». У розділі «Космічна техніка майбутнього» журі відмітило, як кращу роботу «Науково-дослідний планетохід» учня  7 класу Тулінцова Дмитра, вихованця Голопристанської станції юних техніків. На розгляд журі запропонував найпростіші саморобні астрономічні прилади учень 11 класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 30 Херсонської міської ради, вихованець обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Лукінов Євген. Висотомір і жезл Якоба для вимірювання кутових відстаней можуть служити на допомогу вчителю, керівнику гуртка на практичних заняттях для проведення досліджень та кращого засвоєння матеріалу.

Більшість з 32-х робіт, поданих на конкурс з користування персональним комп’ютером, присвячені темі екології нашого краю та проблемам, пов’язаним з нею. Журі конкурсу відмітило високий рівень захисту та виконання робіт учнів ФТЛ Акіф’єва Андрія (11 клас) і Лактіонова Сергія (10 клас), в яких підібрано цікавий, змістовний, оригінально оформлений матеріал. Вісім учасників цього конкурсу отримали заохочувальні дипломи за науковий  підхід до підбору зібраного матеріалу (учні Білозерського, Голопристанського, Скадовського районів).

Зросла також кількість учасників заочних конкурсів (фотоконкурс «Моя Україно!», «Космічні фантазії», 3 тури конкурсу «Винахідників та раціоналізаторів»). Як і завжди активну участь у цих конкурсах взяли  центри та будинки дитячої творчості. Понад 400 робіт від 129 колективів подано на конкурс «Космічні фантазії». Слід відмітити високий організаційно-методичний рівень з підготовки до участі в обласному конкурсі центрів дитячої та юнацької творчості, будинків дитячої творчості Горностаївського, Голопристанського, Іванівського, Каланчацького, Каховського, Нижньосірогозького районів, які заздалегідь провели районні конкурси і відібрали кращі роботи на обласний етап.

25 робіт вихованців Каховської міської станції юних техніків, Білозерської станції юних техніків, Каланчацького дитячо-юнацького центру, Каховського центру дитячої та юнацької творчості, Нижньосірогозького центру дитячої творчості та учнів м. Херсона надано на Всеукраїнський гуманітарний конкурс «Космічні фантазії».

Майже на 10 % збільшилась кількість робіт, поданих на обласний фотоконкурс «Моя Україно!», і становила у цьому році 390 робіт. Щорічно активну участь у фотоконкурсі приймають заклади освіти Голопристанського, Каховського, Чаплинського районів, м. Нова Каховка.

Покращився рівень фоторобіт учнів Бериславського, Іванівського, Нововоронцовського та Цюрупинського районів.

У заочному конкурсі винахідників та раціоналізаторів протягом кількох років високу результативність мають учні Великолепетиського, Іванівського, Каховського та Чаплинського районів. П’ятеро з них  нагороджені дипломами  І ступеня.

У 2008 році 234 учня області взяли участь у 20 Всеукраїнських очних і заочних масових заходах з технічної творчості, 76 з них нагороджено дипломами різних ступенів. Це більше ніж у минулому році (у 2007 році взяли участь у Всеукраїнських заходах 148 учнів, 61 з них нагороджено дипломами).

Узагальнюючи підсумки обласних масових заходів з технічної творчості складено таблиці результативності та рейтингу  участі районів в обласних масових заходах.

У 2008 році, як і в минулі роки найвищу результативність мають Голопристанський, Цюрупинський, Чаплинський райони і м. Херсон. Тільки в одному заході (з 29) не взяли участь учні цих районів. Висока активність участі у заходах закладів освіти Білозерського району (у 24 заходах).

Значно підвищилась активність участі у заходах закладів освіти Великолепетиського (7), Каланчацького (14), Каховського (7), Скадовського (8) районів, які раніше брали участь у 2-4 заходах.

В обласних заходах найбільшу кількість призових місць посіли юні техніки Голопристанського району та м. Херсона, які мають найвищий рейтинг.

Нажаль, протягом останніх років залишається слабкою активність участі в обласних заходах з технічної творчості гуртків Великоолександрівського, Верхньорогачицького, Горностаївського, Нижньосірогозького, Нововоронцовського районів, які взяли участь тільки у 2-4 заходах.

Аналіз технічної творчості в області показав наявність проблем в організації діяльності технічних гуртків основного та вищого рівнів навчання. Про це свідчать мережа технічних гуртків в області та невисока активність участі вихованців зазначених гуртків в обласних масових заходах з технічної творчості.

Для усунення цих недоліків обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді

рекомендує:

-                        поширити мережу технічних гуртків основного та вищого рівнів навчання у позашкільних закладах області;

-                        підвищити результативність їх роботи через спрямування на конструкторську діяльність;

-                        створити відділи технічної творчості або призначити відповідальних з цього питання у позашкільних  закладах районів, де немає станцій юних техніків.

 

В. о. директора ОЦНТТУМ                                           С. Г. Репіна

 

Вик. Вербина Л. В.